Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

ABBA je švédskápopová skupina 70. a první poloviny 80. let 20. století.

Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením začátečních písmenkřestních jmen jejích členů:

Skupina se stala velmi populární poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize se skladbou Waterloo. Autorem všech skladeb byli Benny Andersson a Björn Ulvaeus a mnoho z nich se pravidelně umisťovalo na předních příčkách světových hitparád. Písně skupiny ABBA zůstaly v povědomí posluchačů i po rozpadu skupiny na počátku roku 1983. V současnosti se opět objevily v muzikálu Mamma Mia!

 

Nejúspěšnější písně

Související informace lze nalézt také v článku Diskografie ABBY.
 • People Need Love, He Is Your Brother (1972)
 • Ring, Ring, Nina, Pretty Ballerina, Love Isnt Easy (But It Sure Is Hard Enough) (1973)
 • Waterloo, Hasta Mañana, Honey, Honey (1974)
 • S.O.S, Mamma Mia, I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, Rock Me, So long (1975)
 • Fernando, Dancing Queen, Money, Money, Money, Knowing Me Knowing You (1976)
 • Eagle, The Name Of The Game, Take A Chance On Me, Thank You For The Music (1977)
 • Summer Night City (1978)
 • Chiquitita, Does Your Mother Know, I Have a Dream, Voulez-vous, Angeleyes, Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) (1979)
 • The Winner Takes It All, Super Trouper, Happy New Year, Lay All Your Love On Me, On And On And On (1980)
 • Slipping Through my Fingers, One Of Us, When All Is Said And Done, The Visitors (1981)
 • Cassandra, The Day Before You Came (1982)
 • Under Attack (1983)

Diskografie

Související informace lze nalézt také v článku Diskografie ABBY.

Studiová alba

Kompilace (výběr)

 Singly (výběr)

Historie skupiny

Agnetha Fältskog v roce 1977
Björn Ulvaeus v roce 2007
Premiéra filmu Mamma Mia! ve Stockholmu (4. 7. 2008). B. Andersson první zleva, A. Fältskog pátá zleva, vedle ní vpravo A. Lyngstad, B. Ulvaeus druhý zprava. Photo: Daniel Åhs Karlsson

Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid veřejně poprvé vystoupili v listopadu 1970 v jedné kavárně v Göteborgu. Po serii vystoupení ve švédských klubech na přelomu let 1970 a 1971 se nadále věnovali svým sólovým kariérám. Agnetha i Anni-Frid (Frida) v té době byly ve Švédsku známými zpěvačkami. Björn s Bennym skládali písně pro své vlastní skupiny a další interprety. Jezdili často na turné, kam začali brát Agnethu a Fridu s sebou. Agnetha a Björn se vzali v roce 1971 a Frida byla zasnoubena s Bennym.

Roku 1972 znovu spojili své síly a nahráli píseň People Need Love, která se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Téhož roku se jejich manažerem stal Stig Andersson, který se výrazně zasloužil o slávu ABBY. Roku 1973 se zúčastnili švédského národního kola hudební soutěže Eurovision Song Contest s písní Ring, Ring, ale vzhledem k systému hlasování se jim nepodařilo uspět. Pobouření fanoušci si pak vynutili změnu systému hodnocení. ABBA se o účast v Eurovizi pokusila znovu o rok později s písní Waterloo. Tentokráte byla skupina úspěšná a 6. dubna1974 zvítězila v mezinárodním kole, které se konalo v Brightonu ve Velké Británii. Tímto vítězstvím odstartovala svoji úspěšnou mezinárodní kariéru.

V září 1975 se dostavil další úspěch. Na singlu vyšla píseň S.O.S., která se okamžitě vyšplhala na sedmé místo britské hitparády, následovala Mamma Mia, jež dosáhla v lednu 1976 prvního místa. Na stejné umístění se dostala i skladba Fernando v dubnu téhož roku. Album Greatest Hits se stalo třetí nejlépe prodávanou kompilací sedmdesátých let. Úspěchy rostly, s písní Dancing Queen obsadila ABBA opět první místo, a to dokonce i ve Spojených státech. Následovala série mezinárodních hitů. Do prestižní UK TOP 10 jich skupina dostala 19, z toho 9x dosáhla prvního místa.

V roce 1977 vyjela skupina na turné do Austrálie, kde si zároveň zahrála ve filmu Abba – The Movie.

Mezinárodní úspěch Abby začal koncem 70. let narušovat osobní vztahy. V prosinci 1978 se Frida a Benny vzali, ale téměř ve stejnou dobu požádali Agnetha a Björn o rozvod. Spekulace o možném rozpadu ukončila ABBA novým albem a obřím turné v roce 1979.

V dubnu 1980 se skupina vrátila po kratší odmlce opět na první místa singlových hitparád s písněmi The Winner Takes It All a Super Trouper. Jejich alba si nadále vedla velmi dobře, zůstávala na prvních místech přes pět týdnů i déle.

K přelomu došlo v roce 1981. Frida a Benny požádali o rozvod. Plánované turné se již neuskutečnilo a skupina se rozhodla natočit alespoň další studiovou desku, The Visitors. Na albu se nacházel jeden hit – One Of Us.

V roce 1982 skupina slavila 10 let svého trvání. V květnu téhož roku začala ABBA nahrávat deváté album. Na konci srpna bylo nahrávání přerušeno z důvodu vyčerpání energie. Bylo dokončeno 6 nových písní,You Owe Me One, Just Like That, I Am The City, Cassandra, Under Attack a The Day Before You Came. V říjnu tehož roku byl vydán singl The Day Before You Came - Cassandra. V listopadu 1982 vydávají dvojité album největších hitů " The Singles-The First Ten Years", doprovázené posledním propagačním turné ABBY po Německu a Anglii. 11. prosince 1982 ABBA naposledy vystupuje v TV pořadu "Late Late Breakfast Show" přenášeným živě přes satelit ze Stockholmu do Londýna. Na počátku roku 1983 vychází poslední singl Under Attack - You Owe Me One a po něm si ABBA dává "dočasnou přestávku", která se protáhla až do dnešních dní. Poté Agnetha s Fridou natáčejí sólové desky. Benny a Björn píší muzikál "Chess". ABBA ještě jednou a naposledy veřejně vystoupila 16. ledna 1986 v TV show.

Zájem o akupinu Abba nastal opět v roce 1992 díky britskému duu Erasure a jejich EP ABBA-Esque, které dosáhlo prvního místa v mnohých hitparádách. Tento hold Abbě probudil nebývalý zájem o originální nahrávky, což vedlo k vydání multiplatinového alba ABBA Gold a roku 1993 také alba More ABBA Gold. Od té doby vycházejí další nové kompilace nejúspěšnějších skladeb, z nichž ta nejobsáhlejší Thank You For The Music, obsahující 4 CD, obsahuje i velké množství raritního materiálu.

Na počátku 21. století se zájem o skupinu začal opět obnovovat. V létě 2008 měl premiéru filmový přepis úspěšného muzikáluMamma Mia!Meryl Streepovou v hlavní roli, obsahující největší hity skupiny. Muzikál se hraje po celém světě od roku 1999. Poté, co zpěvačka Madonna přišla s hitem Hung Up postaveným na úryvcích z písně Gimme! Gimme! Gimme!, oznámila svou touhu nahrávat s dámskou polovinou Abby.[zdroj?] Ačkoli skupina odmítla miliardovou nabídku na návrat a uspořádání turné,[zdroj?] Robbie Williams vystoupil se zájmem dát skupinu opět dohromady.[zdroj?]

Sólové kariéry

Ještě za existence ABBY vydala první sólovou desku v angličtině Frida (Anni-Frid). Pod producentským dohledem Phila Collinse nahrála rockovější album Something´s Going On (1982) s hitem I Know There´s Something Going On. O dva roky později přišlo album Shine (1984), kterým se zpěvačka odklonila od popu. V roce 1996 vydala švédsky zpívanou kolekci Djupa Andetag, která v severských zemích zaznamenala velký úspěch. Frida se chystala natočit album také v anglické verzi. Tomu však zabránily tragické události v osobním životě. Při autonehodě zemřela zpěvaččina dcera a její manžel zemřel na rakovinu. Frida se pak stáhla z veřejného života a nepodnikala žádné aktivity. Až v roce 2002 natočila novou píseň – duet s operní zpěvačkou Filippou Giordano. O rok později spolupracovala na singlu zpěváka Dana Daniela, který udělal novou verzi hitu Abby I Have a Dream. Zatím poslední hudební počin vytvořila Frida v roce 2004 pro autorské album Jona Lorda ze skupiny Deep Purple. Její píseň nese název The Sun Will Shine Again.

Agnetha Fältskog se spojila s producentem Mikem Chapmanem a v roce 1983 vydala album s názvem Wrap Your Arms Around Me. Následující desky Eyes Of a Woman (1985) a I Stand Alone (1987) měly spíše lokální úspěch. Poté se zpěvačka stáhla do soukromí a na veřejnosti se objevovala už jen sporadicky. Teprve v roce 2004 se po 17 letech přihlásila s albem My Colouring Book, na kterém nazpívala své oblíbené coververze. Album i singl If I Thought You´d Ever Change Your Mind zaznamenaly úspěch v mnoha zemích včetně Velké Británie.

Benny Andersson a Björn Ulvaeus se po rozpadu skupiny věnují komponování muzikálů a písní pro jiné interprety. Největší ohlas měl jejich muzikál The Chess (Šachy, 1984) v polovině 80. let s hity One Night In Bangok a I Know Him So Well. Za zmínku stojí také hudební zpracování historického příběhu ze švédských dějin Kristina från Duvemåla (1995).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář