Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skupina Nightwish

18.11.2007
 


1996

Myšlenka založit skupinu napadla trio - Tarja, Tuomas a Emppu.


1997

To už byl do skupiny přibrán bubeník Jukka. V té době byla akustická kytara nahrazena elektrickou. A v dubnu, po několika týdnech tvrdého tréninku, nahrála skupina základ pro své nové album Angel Fall First. V květnu Nightwish podepsali smlouvu se Spinefarm na dvě alba. A album Angel Fall First bylo vydáno v říjnu. Nightwish odehráli svůj první koncert 31. prosince v Kitee. Poté měli už jen pár koncertů, protože Jukka a Emppu šli na vojnu a Tarja musela studovat.

1998

V dubnu začali natáčet svůj první videoklip The Carpenter. Ten byl dokončen v dubnu a poprvé se promítal v Jyrki. V létě se ke skupině přidal basskytarista Sami Vänskä. V té době skupina nacvičovala nové písně, které dokončila až v říjnu. 13. listopadu Nightwish koncertovali v Kitee, kde byl také natočen videoklip k písni Sacrament of Wilderness. V pořadí druhé album Oceanborn bylo vydáno 7. prosince. Album nečekaně uspělo na domácím trhu a ani singl tohoto alba si špatně nevedl.

1999

V zimě Nightwish koncertovali po celém Finsku. Na jaře bylo album Oceanborn vydáno i v zahraničí. V květnu začali Nightwish opět koncertovat a zúčastnili se i několika velkých rockových festivalů. V té době také nahráli videoklip k písni Sleeping Sun, který byl natáčen v Německu u příležitosti zatmění slunce. V srpnu album Oceanborn získalo zlatou cenu. To už se ale Nightwish vrhli na dlouhou evropskou šnůru. Uskutečnili celkem 26 koncertů, kterých se zúčastnila i jedna německá skupina Rage.

2000

Začátkem roku se už začalo nahrávat nové, třetí album. Práce na něm příliš dlouhá ale nebyla, protože se Nightwish kvalifikovali do mezinárodní hudební soutěže Eurovision Song Contest. Do finále se dostali díky písni Sleepwalker. Na vítězství to ale nestačilo. Nakonec Nightwish skončili v celkovém pořadí, druzí. Nové album Wishmaster bylo vydáno v květnu. Wishmaster Tour začal v Kitee, rodném městě skupiny. Na konci tohoto koncertu získali zlaté desky za album Oceanborn. Wishmaster se dostal na první místo žebříčku alb ve Finsku. V té době získal zlatou desku. Wishmaster rychle získával nejen přízeň fanoušků, ale i médií. Wishmaster World Tour započala (jak jinak) v Kitee a pokračovala až za oceánem v Jižní Americe. Třítýdenní turné po Brazílii, Chile, Argentině, Panamě a Mexiku bylo doposud největší zkušeností Nightwish. To ale ještě nebyl konec. Americké turné pokračovalo vystoupeními na Wacken Open Air, Biebop Metal festu a cestou do kanadského města Montrealu. Nightwish si dali jako další cíl, záznam živého koncertu na DVD nosiči. Což se jim taky podařilo. Koncert v Tampere 29. prosince byl kromě toho že byl zaznamenáván, ojedinělý tím, že na jeho konci byli Nighwish předány první platinové desky za album Wishmaster.

2001

Nightwish se vrhli na natáčení dalšího, v pořadí čtvrtého alba Over The Hills and Far Away. Dále následovalo turné ve Finsku, po jehož skončení hrozil rozpad Nightwish. Tuomas odjel trampovat do Laponska urovnat si myšlenky. Již příliš dlouho si pohrával s představou že by Nightwish prostě rozpustil. Hlavně kvůli problémům s manažerem a členem skupiny, Sami Vänskäm. Nakonec přeci jen Nightwish toto těžké období přetrvali. Ale chyběl jim jeden člen skupiny. Netrvalo ani příliš dlouho a našli skvělého basskytaristu, Marco Hietala, jenž hrával v kapelách jako Tarot či Sinergy. To ale nebyla poslední změna, která se Nightwish týkala. Jejich novou bookovací agenturou se stalo King Foo Entertainment a novým manažerem dlouholetý přítel a spolupracovník Ewo Rytkönen. Na oslavu jejich nového začátku, Nightwish otevřeli na své oficiální webovce nový obchod pro fanoušky.

2002

V tomto roce se Nightwish umístili v čtenářském hlasování na předních místech. Dokončili páté album Century Child a vrhli se na další dlouhé turné Century Child Wolrd Tour. Po jeho skončení oznámili, že si dají delší přestávku. To samozřejmě rozpoutalo oheň spekulací. Ten ale byl rázem uhašen, když pak Nightwish opět vyjeli na turné do Jižní Ameriky a následovně i do většiny států Evropy. Dokonce bylo možné sledovat některé koncerty v přímém přenosu přes internet. To se ale podařilo jen málo jedincům (10 000), protože síť byla téměř pořád přetížena; takový byl zájem o Nightwish! Ve své rodné zemi Nighwish prodali 59 000 alb a tím se Century Child stalo druhým nejprodávanějším albem toho roku.

2003

Začátek roku byl víc než jen dobrý. Nightwish vyhrávali jednu anketu za druhou. Nahrávací studio prodloužilo smlouvu o další desku. Jukkovi a jeho přítelkyni Satu se narodila dcerka Luna. A nakonec ještě Nightwish obdrželi dvojitou platinovou desku za Century Child (prodalo se 60 000 ks). Tento rok skupina koncertovala většinou v zahraničí. Ve Fisku hrála pouze jednou a to 20. června v RMJ. Natočili další DVD - dokument End of Innonce. V květnu Tarja oznámila, že se před několika měíci tajně vdala za Marcela Cabuliho. Začali se konat přípravy na šesté album Once, které se mělo stát nejdůležitějším momentem v historii Nightwish. To už se ale o jejich slávě dozvěděla i finská prezidentka Tarja Halonen a pozvala Tarju a jejího manžela na každoroční oslavu dne nezávislosti v prezidentské rezidenci. Před Vánoci bylo vydraženo jevištní pozadí z Century Child World Tour a všechny peníze byly věnovány charitě. 1750 eur bylo věnováno Parikanniemiho domu dětí v Ristiině. A hrdým amjitelem jevištního pozadí se stal němec Michael Big Tini Leopold.

2004

Tento rok byl důležitý nejen pro fanoušky Nightwish, ale i pro celou skupinu. Mělo dojít k natáčení alba Once. Na albu se svým způsobem podepsal i finský orchestr Pipa Williamse. Nemo se stal prvním velkorozpočtovým videoklipem. Režie se ujal Antti Jokinen, který předtím pracoval pro Shania Twain či Eminema. Studio Nuclear Blast, které se podílelo na vydání tohoto alba, vložilo do propagace velkou sumu peněz. Plakáty Nightwish a Once zaplavily všechny televizní kanály, metra, autobusy i ulice. Hlavní propagace probíhala v Německu. V květnu odstarovalo největší a nejúspěšnější turné v historii Nightwish - Once Wold Tour, které skončilo až v říjnu roku 2005. Celkem 130 vystoupení po celém světě (samozřejmě výjimka Česká republika). Nightwish navštívili nové země jako Japonsko, austrálie, Kolumbie, Ekvádor, Polsko, Slovinsko, Portugalsko, Dánsko a Řecko. Druhý videoklip Wish I Had An Angel vydaný na podzim, byl režírován samotným režisérem filmu Alone in the Dark, Uwe Bollem. Tato píseň se stala soundtrackem k tomuto filmu. Když Nightwish dorazili do USA, tak se samozřejmě nemohli nezastavit i v Jižní Americe, kde již tolikrát koncertovali. Tam ale jejich turné ani zdaleka nekončilo. Další cesta je vedla přes Evropu. Po níž si pak našli, přeci jen trochu volna.

2005

V únoru Nightwish obdrželi pět cen Emma-Gala (finské Grammy). Včetně ceny Kapela roku a Nejvíce prodávané album roku. Tuomas a Marco odletěli z turné, aby ceny v Helsinkách převzali. Největší koncert evropského turné byl ve Stuttgartu, kde se shromáždilo 10 001 fanoušků. V březnu poprvé navštívili Japonsko a Austrálii. V dubnu a květnu si museli dát pauzu kvůli Tarjiným jiným zájmům, ale v květnu opět začali koncertovat. V Polsku si dokonce zahráli s Iron Maiden a v Norsku s Mötley Crüe. Na svět se dostala i nová verze videoklipu Sleeping Sun. Tentokrát se ujal režie Joern Heitmann. Videoklip byl natáčen v srpnu v Praze. Během podzimu Nightwish odehráli několik vystoupení a vyprodali legendární Hammersmith Apollo. Po krátkém festivalovém turné v Jižní Americe bylo Once World Tour u konce. Finální koncert se odehrál 21. října v Hartwall Aréně v Helsinkách. Koncert byl zaznamenán na DVD End of an Era. Následující události již navždy změnily dosavadní existenci této skupiny. Pokud chcete o tomto incidentu vědět víc, tak se podívejte na následující dvě rubriky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář